Tanıtım

Tanıtım

 

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü, 1982 yılından bu yana öğretimi sürdürmektedir. Sürekli gelişen fiziksel altyapısı, öğretim üye ve yardımcıları ile her yıl ÖSYM üzerinden yaklaşık 150 öğrenciye yüksek öğrenim olanağı tanıyan Bölümümüzde halen yaklaşık 800 lisans öğrencisi eğitim görmektedir. Bölümümüz, Fen Bilimleri Enstitüsü koordinatörlüğünde tezli iki lisansüstü program yürütmektedir. Ayrıca, tezsiz yüksek lisans programları da Türkçe ve İngilizce olarak ayrı ayrı yürütülecektir. “Elektronik” ve “Haberleşme” programlarında toplam 400 öğrenci lisansüstü öğrenim görmektedir.

 

 

Bölümümüzün amacı, Türkiye elektronik ve haberleşme sanayilerinin hızlı teknolojik gelişimine katkıda bulunabilecek elektronik ve haberleşme mühendisleri yetiştirmektir. Bu amaçla öğretim programı, gelişen teknolojiye uygun biçimde sürekli yenilenmektedir. Öğrencilere ilk önce bazı ortak seçimlik temel kültür ve mühendislik dersleri dışında ortak bir program sunulmaktadır. Daha sonra öğrenciler, seçimlik derslerle kendi kariyer planlarına uygun olarak uzmanlaşmaya yönlendirilmektedir.

 

Bölümümüzde temel elektronik ve devreler laboratuarlarının yanı sıra haberleşme, anten ve mikrodalga, güç elektroniği, mikroelektronik tasarım, mikroişlemci ve bilgisayar destekli tasarım laboratuarları bulunmaktadır. Ayrıca Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Türkiye’deki tek GSM laboratuarına sahiptir. 6 Profesör, 7 Doçent, 12 Dr. Öğretim Üyesi ve 23 Araştırma Görevlisiyle öğretimi sürdüren bölümde dört anabilim dalı vardır;

 

• Elektronik Anabilim Dalı

• Telekomünikasyon Anabilim Dalı

• Devreler ve Sistemler Anabilim Dalı

• Elektromagnetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Anabilim Dalı

 

Bölümümüz, sektörün önde gelen firmalarıyla çeşitli ortak eğitim faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Bircom Ltd. ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde kurulan Bircom Haberleşme Laboratuarı 2008 yılından beri hizmet vermektedir.

 

Bölümümüz 2010 yılı itibariyle %30 İngilizce destekli eğitime geçmiş, 2011 yılı itibariyle MÜDEK’ten akreditasyon almış ve bu akreditasyonla birlikte EUR-ACE sertifikasına da sahip olmuştur.

 

ERASMUS Programı çerçevesinde Avrupa’nın çeşitli üniversiteleriyle anlaşmaları bulunan bölümümüzde her yıl artan sayıda öğrencimiz yurtdışı deneyimi kazanmaktadır. 2005 - 2013 Eğitim öğretim yılında 154 lisans öğrencimiz ERASMUS Programından yararlanırken yurtdışından 7 lisans öğrencisi de bölümümüze gelmiştir.

 

Mezunlarımız "Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Lisans Derecesi" alırlar. Bölümümüzün mezunları çok geniş bir yelpazede elektronik ve haberleşme sektöründe özel/kamu fabrika ve işyerlerinde görev yapmakta olup akademik alanda da araştırma faaliyetlerine etkin katkıda bulunmaktadırlar. Mezunlarımızın %95'i özel sektörde, %5'i ise kamuda çalışmaktadır. Alan itibariyle mezunlarımızın %65'i Haberleşme, %31'i Elektronik ve %4'ü de Bilgisayar sektörlerinde çalışmaktadır.